Meškanie vo vakcinácii ako dôsledok našej nadutosti?

Autor: Roman Janciga | 4.3.2021 o 10:28 | Karma článku: 3,18 | Prečítané:  701x

Môže za pomalou očkovacou kampaňou aj naša iracionalita? O čilskom vakcinačnom programe a jeho úspechoch. 

Východiskom z pandémie je podľa širokej zhody expertov rýchla vakcinačná kampaň a zaočkovanie najmä starších ľudí, u ktorých má ochorenie COVID-19 potenciál spôsobiť najväčšie komplikácie. Rýchlosť, akou sa očkuje, je preto intenzívne sledovaná a stáva sa i otázkou prestíže štátov.

Začiatkom marca 2021 informovali slovenské denníky o tom, že Česká republika a Poľsko začali jednať s čínskou firmou Sinopharm o nákupe jej vakcíny. Keď som si k tejto téme zo zvedavosti prečítal internetové diskusie, pomerne často sa v nich objavovalo hanlivé hodnotenie čínskej vakcíny, občas hraničiace s rasizmom a xenofóbiou. “Šikmácky šmejd” si vraj majú “šikmáci” nechať pre seba. Iróniou je, že tieto dehonestujúce vyjadrenia boli s veľkou pravdepodobnosťou písanie na počítačoch či mobiloch, vyrobených v Číne. (Vakcína firmy Sinopharm je nota bene schválená WHO)

Zhodou okolností mi v rovnakom čase môj čilský priateľ Rams Mujica, infektológ z Kramárov s ktorým som nedávno robil rozhovor, povedal, že práve  zaočkovali jeho rodičov v Čile a to čínskou vakcínou od firmy Sinovac. O úspechu v tejto latinskoamerickej  krajine písal aj denník SME:

https://svet.sme.sk/c/22605027/v-cile-zaockovali-proti-covidu-za-tri-tyzdne-tri-milony-ludi.html

Keď som si o tejto téme zo záujmu čítal trochu viac, zistil som, že Čile zvolilo veľmi zaujímavú stratégiou. V rámci nej začali ešte v priebehu roku 2020 paralelné rokovanie so všetkými hlavnými firmami, vyvijajúcimi vakcínu- Pfizer, AstraZeneca, Johnson&Johnson ale i Sinovac. Tieto paralelne rokovania mali za účel eliminovať prípadné problémy s dodávkami vakcín. Inými slovami, za reálne boli považované výpadky v dodávkach a preto boli zazmluvnení výrobcovia z viacerých štátov či kútov sveta.

S čínskou firmou Sinovac dokonca nadviazala vedecké styky čilská univerzita Pontificia Universidad Católica de Chile. Pridal sa aj samotný štát a to finančnou podporou výskumu. V Čile sa tiež podarilo dosiahnuť, že viaceré farmafirmy realizovali v tomto štáte klinické skúšky. Išlo o výskum firiem AstraZeneca, Johnson & Johnson, Sinovac a CanSino. Aby toho nebolo dosť, Čile rozbehlo aj rokovania o nákupe vakcíny Sputnik a očkuje sa tam aj vakcínami firmy Moderna. 

Keď som sa pýtal čilských známych, že čo hovoria na riziko ruského vplyvu, iba sa pousmiali. Čile je štát plne zapojený do medzinárodného kapitalizmu. V istom zmysle je jeho výkladnou skriňou, so všetkými plusmi a mínusmi (ktoré sú signifikantné). Pravdou však je, že etnická nadutosť a xenofóbia je Čilanom cudzia. Vďaka tomu ľudia necítia iracionálnu obavu z nezápadných vakcín a Čile je vo vakcinačnej kampani medzi svetovými lídrami. 

Možno iba špekulovať, prečo sme my v Európe, zastúpení Európskou komisiou, počas roku 2020 vsadili všetko iba na západné farmafirmy. Nebolo za postupom Európskej komisie v roku 2020, ktorý ignoroval napr. čínsky vakcinačný výskum, i obava z nálad európskej verejnosti, ktorá spontánne cíti (iracionálny) odpor k nezápadným spoločnostiam (“šikmáči”)? A možno v dobe globálneho kapitalizmu neoznačiť europocentrizmus nie len za morálne zlyhanie, ale súčasne i za škodlivý anachronizmus? Globálne centrá hospodárskeho rastu a vedeckého výskumu sú dnes sústredené v Ázii rovnako ako v Európe. Ignorovať dôsledky globálneho kapitalizmu v mene etnografickej obmedzenosti sa nám môže ľahko vypomstiť. Hlavne vtedy, ak v iných oblastiach nám dôsledky globalizácie, globálneho obchodu a globálneho výskumu neprekážajú (napr. v oblasti elektroniky a spotrebného tovaru).

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Dobré ráno

Dobré ráno: Matovič ponížil Slovensko

Problémom nie je Sputnik, ale správanie expremiéra.

Návrat do škôl: Akú platnosť bude mať test v mojom okrese? (otázky a odpovede)

Od 26. apríla sa triedy otvoria podľa situácie v danom okrese.


Už ste čítali?