reklama

Bol včasný stredovek temný ? pokračovanie

Pokračovanie blogu o tom, či možno o prvých storočiach po páde Západorímskej ríše hovoriť ako o období úpadku.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Náš minulý blog sme zakončili konštatovaním o kardinálnom prínose urbanizácie pre kultúrny, ekonomický a i politický rozvoj tej-ktorej spoločnosti. V tejto súvislosti treba uviesť zaujímavú skutočnosť. 

Mestá z čias rímskej ríše, veľké aglomerácie, v ktorých prekvital obchod a myšlienkový ruch, sa hrdili masívnymi kamennými stavbami a stavbami z pálených tehál. Znalosti v oblasti stavebníctva a stavebných materiálov, statiky a správnej organizácie práce zaručovali, že rímske monumenty a verejné stavby pretrvajú dhé stáročia. 

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

S tým, ako “upadala” moc Západorímskej ríše (ZRŠ) a zmenšovalo sa územie pod jej kontrolou, upadali i tieto znalosti. Na mnohých miestach boli pokročilé stavebné techniky úplne zabudnuté. Ward-Perkins v tejto súvislosti uvádza príklad Británie: ”There is no evidence whatsoever of the continued quarrying of building stone, nor of the preparation of mortar, nor of the manufacture and use of brick and tiles. All new buildings in the 5. and 6. centuries, were either of wood and other perishable materials, or of drystone walling, and all were roofed in the wood or thatch”. Podobná situácia nastala aj na iných územiach bývalej ZRŠ, náš región nevynímajúc (Panonia). 

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Na územiach, kde staviteľské znalosti z čias antiky nevymizli, vznikali v období po páde ZRŠ stavby nepomerne menších rozmerov, v ktorých bol často zrecyklovaný starší stavebný materiál. Kým si ľudské spoločnosti opätovne osvojili zabudnuté staviteľské techniky, trvalo to v niektorých prípadoch aj niekoľko storočí. Ward-Perkins používa príklad Británie, kde prvá stredoveká kamenná stavba vznikla až na sklonku 7. storočia n.l. Táto stavba, ako uvádza, reprezentuje heroickú snahu o opätovné využívanie technológie stavby z kameňa a tehál. 

Pre rímske mestá bolo po dlhé stáročia príznačné i to, že neboli opevnené. Absencia vonkajšieho vojenského rizika, t.j. kvázi-nepriepustnosť rímskeho limes, mali za následok, že mestské sídla a ich správcovia nepociťovali vonkajšie nebezpečenstvo. 

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Situácia sa však radikálne zmenila po konci vlády dynastie Severovcov, v čase tzv. krízy 3. storočia. Cisár Aurelianus, ktorý túto krízu v zásade ukončil, pod vplyvom opakujúcich sa úspešných prelomení rímskeho limes nechal hradbami opevniť samotný Rím. No Aurelianus a ani jeho nástupcovia však už neprekonali vrchol rímskej vojenskej moci z čias tzv. adoptívnych cisárov. 

Ako postupom času táto moc upadala, zmenšovali sa i mestá a ich opevnenie mohutnelo. De-urbanizácia tak bola logickým dôsledkom úpadku centralizovanej rímskej moci, ktorá viac nedokázala zabezpečiť bezpečnosť a poriadok ani v provinciách, ktoré neboli pohraničné. Keď nakoniec ZRŠ zanikla, zanikli s ňou na jej bývalých územiach i mnohé vyspelé mestské sídla (tým, ktorí o tomto závere pochybujú, odporúčame navštíviť iba zopár km. vzdialené Carnuntum https://en.wikipedia.org/wiki/Carnuntum). 

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Pokračovanie o gramotnosti a o tom, ako pociťovalo pôvodné rímske a romanizované obyvateľstvo ZRŠ príchod germánskych kmeňov a ich panstvo.

 

Roman Janciga

Roman Janciga

Bloger 
  • Počet článkov:  12
  •  | 
  • Páči sa:  93x

Zaujímam sa o históriu a politiku. Som predsedom občianskeho združenia Communio Minerva, ktoré sa venuje knižnému vydávaniu doposiaľ nevydaných spisov a textov. www.cominerva.com Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Iveta Rall

Iveta Rall

88 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

75 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

24 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu