Chilske dôchodky

Autor: Roman Janciga | 1.1.2020 o 9:59 | (upravené 1.1.2020 o 10:07) Karma článku: 10,10 | Prečítané:  4964x

Švajčiarské dôchodky boli populárne aj pri propagácii dôchodkovej reformy v Chile. Niekoľko viet k staršiemu novinovému článku. 

Včera som si prečítal zaujímavý text o Chile:

https://komentare.sme.sk/c/22287437/poucenie-z-krizoveho-vyvoja-v-cile.html . Zhodou okolností som pri jeho čítaní bol s dvomi Chilanmi, ktorí mi ukázali tento obrázok:

Starý novinový titulok, ktorý hovorí, že v roku 2020 budú mať Chilania vďaka ich dôchodkovej reforme dôchodky vo výške 100% platu. Skutočnosť je taká, že dnešné nízke dôchodky sú jednou z príčin masových protestov v Chile a ich systém bude musieť prejsť veľkými reformami.

Tento obrázok je výpovedným príkladom toho, ako navrhovatelia a strojcovia chilského dôchodkového systému a tí, ktorí mali ich plány realisticky zhodnotiť (ekonomickí experti ale i novinári), verejnosti predostierali fantastické vízie, len aby dôchodková reforma získala podporu.

Chilania k článku pridali odpočet (modrá vložená časť), znázorňujúci koľko dní chýba ešte k tomu, aby sa ich dôchodky konečne dostali na úroveň ich miezd. 

Ktovie, či sa v Chile k tomuto obrázku dostal aj José Piňera, ktorý ako expert na dôchodkové reformy chodil na Slovensko prednášať o výhodách chilského systému.  

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?